Wednesday

Wednesday – The Teacher’s Magazine – June

Witajcie.

Dzisiaj zapraszam comiesięczną recenzję bieżącego numeru “The Teacher’s Magazine”. Numer czerwcowy to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów piłki nożnej, bo to właśnie piłka nożna jest tematem przewodnim. Poza tekstami i ćwiczeniami dotyczącymi footballu, znajdziemy również materiały na temat innych aspektów sportu, szczególnych dni na całym świecie oraz zastanowimy się nad kwestią “gender” w języku angielskim. Dodatkowo, znajdziemy również mnóstwo innych ciekawostek językowych.

Proszę zerknąć na  bieżącą okładkę i spis treści.

imageimage2

Tematy, które szczególnie polecam w czerwcowym numerze:

1) Wspomniana wyżej piłka nożna. Ciekawe teksty oraz zadania dodatkowe do kserowania. Korzystając z materiałów na ten temat, mamy gotową lekcję. Co więcej, plakaty oraz flashcards uzupełniają całość. Moim zdaniem kwestia piłki nożnej została bardzo obszernie omówiona i praktycznie niewiele pozostaje do dodania. Wyrażenia, słownictwo, ciekawostki – mamy tu wszystko. Poniżej przykładowe zdjęcia stron.

image5 image6 image7 image8

2) Mój ulubiony dział poświęcony czerwcowym świętom w wybranych krajach.

image1 image3

3) W tym miesiącu artykułem, który mnie szczególnie zainteresował jest artykuł poświęcony kwestii “gender” w języku angielskim. Jak wiemy, angielski nie sprzyja rozróżnianiu płci. Co więcej, płeć żeńska wydaje się nieco zaniedbana. Mówiąc “a teacher” niewiele z nas przetłumaczyłoby to słowo “nauczycielka”. Używając zaimka w tym przykładzie, wielu z nas użyłoby “he”. Zapominamy jednak, że angielski daje nam pewne wyjście z tej, jakże niekomfortowej dla kobiet, sytuacji. Właśnie ten artykuł, w formie tabelki, na wybranych przykładach, pokazuje w jaki sposób zmieniać niektóre słowa lub wyrażenia. W zaproponowany sposób zmieniamy słowa “męskie” na “neutralne”. Np. zamiast “cameraman” – “camera operator” i zamiast “fireman” – “fire fighter”. Istnieją oczywiście też typowo żeńskie odpowiedniki tych słów. Możemy również natrafić na sytuację odwrotną, kiedy to słowo uwydatnia wyłącznie płeć żeńską, np. “housewife”. Jednak i w  tym przypadku  znajdziemy odpowiednik w postaci “homemaker”. Bardzo mi się to podoba 🙂 Po więcej, odsyłam do artykułu.

Reasumując, numer czerwcowy pod znakiem piłki nożnej i sportu. Osoby nie zainteresowane tym tematem, z pewnością znajdą coś dla siebie. Ja już dawno uznałam ten magazyn za bardzo wartościowy i przydatny. I co najważniejsze, ułatwiający nauczanie. Świetne pomysły i inspiracje podane na tacy. Tylko od nas zależy jak je wykorzystamy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s