Wednesday

Wednesday – Zeszyty Schofield&Sims

Witam Was bardzo serdecznie.

Cały czas szukam sposobów, żeby uatrakcyjnić zabawy z Małą Mrówką. Naszą podstawą są oczywiście prace plastyczne, ale z przyjemnością sięgamy też po inne metody, których zadaniem jest przede wszystkim zabawa, a przy okazji nauka. Wydaje się, że właśnie trafiłam na małą odskocznię od kredek, farb i mazaków.

Mała Mrówka już od bardzo długiego czasu lubi rozwiązywać zadania w zeszycikach pracy dla dzieci. Jak wiecie, zeszyciki są pełne ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci w danej grupie wiekowej. Dziecko uczy się rozumienia słowa mówionego, wykonuje polecenia i zdobywa nowe umiejętności. Obecnie możemy znaleźć wiele tego typu książeczek. Za każdym razem, gdy byłam z Mrówką w księgarni i wybierałyśmy książeczki, żałowałam, że nie potrafimy znaleźć takich w języku angielskim. Angielskich książeczek edukacyjnych musiałam szukać w internecie. Szukałam również pojedynczych zadań z poleceniami w języku angielskim. W końcu, sama wymyślałam zadania dla Małej Mrówki.

Bardzo się ucieszyłam, gdy natrafiłam na angielskie książeczki edukacyjne w polskim sklepie internetowym Eduplanet. Czytelnicy mojego bloga z pewnością czytali już o tym sklepie przy okazji recenzji puzzli My body.

Angielskie wydawnictwo Schofield&Sims przygotowało serię zeszycików dla najmłodszych dzieci. Zeszyty mają różne stopnie trudności (oznaczone cyframi), uczą angielskiego odwołując się do świata malutkich dzieci. Na tylnej okładce każdego zeszytu znajdziemy tematy poruszane w danej książeczce. I co dla mnie jest najważniejsze – są wyłącznie po angielsku, a dzięki ilustracjom i przejrzystym poleceniom praktycznie wykluczają potrzebę użycia języka polskiego. Co więcej, uczą nie tylko angielskiego, ale również logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz umiejętności radzenia sobie z problemami.

Poniżej przedstawiam serie zeszytów Schofield&Sims wraz z krótkim opisem:

1) Nursery Activity – Miś Eddy dla najmłodszych;

image image1

image2

Zeszyty przygotowane z myślą o najmłodszych dzieciach. Moim zdaniem już dwulatkowie poradzą sobie z pierwszymi częściami serii. Miś Eddy towarzyszy dzieciom ukazując najprostsze aspekty języka angielskiego. Każda kolejna część rozwija zagadnienia z poprzedniego zeszytu np. w pierwszym zeszycie Miś Eddy liczy wyłącznie do 5, w kolejnym do 6 itd., a także dodaje kolejne, pozwalając tym samym na zdobywanie wiedzy z nowej dziedziny. Obrazki są duże, polecenia bardzo przejrzyste.

Główne zagadnienia:

– cyfry, kolory, kształty;

– przymiotniki (np. big/small, long/short itd);

– przyimki (on, under, next itd.).

2) Nursery Land – zeszyty kulturowe;

image3 image4 image5

Ćwiczenia na bazie znanych piosenek – nursery rhymes (polecam również wysłuchanie piosenek razem z dzieckiem); dzięki ćwiczeniom dzieci rozumieją poszczególne słowa oraz przesłanie piosenki. Co więcej, piosenka staje się pretekstem do poznawania nowych słów.

Główne zagadnienia:

– nursery rhymes – np. Humpty Dumpty, Twinkle, Twinkle, Little Boy Blue czy też Baa Baa Black Sheep;

– cyfry, kolory, kształty.

3) Nursery All About – zeszyty dla przedszkolaków

image6 image8image7

Zeszyty z tej serii odwołują się do świata dzieci w wieku przedszkolnym – podzielone są na tematy analizując słownictwo z danej dziedziny np. In the Bathroom, Toys, Seeing, Animals, In the Town, Clothes itd. Poruszają zagadnienia znane dzieciom, uczą nie tylko angielskiego, ale również tłumaczą świat. Dla mnie prywatnie najlepsza seria właśnie ze względu na podwójny cel – nauka angielskiego i nauka świata.

Główne zagadnienia:

– części ciała, zmysły;

– dom, ogród, zakupy, ulica;

– pogoda, ubrania;

– rośliny, zwierzęta.

4) Early Comprehension – zeszyty dla szkoły podstawowej.

image9 image10 image11

Niniejsza seria została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Poprzeczka została postawiona już  wyżej – pojawiają się zadania na rozumienie dłuższego tekstu. Wraz z kolejnym numerem zeszytu wzrasta poziom trudności tekstów. Zeszyty kładą nacisk na logiczne myślenie i umiejętność czytania i opowiadania; na praktyczne wykorzystanie wiedzy i już na tym etapie – na znajomość angielskiego na poziomie podstawowym.

Główne zagadnienia:

– zagadki;

– identyfikowanie zakończenia oraz sekwencji wydarzeń;

– czytanie ze zrozumieniem;

– opowiadanie historyjek.

 

Podsumowując, wyżej wymienione serie zeszytów wydawnictwa Schofield&Sims przeznaczone są dla konkretnej grupy wiekowej – rozpoczynając od maluszków, poprzez przedszkolaków i kończąc na dzieciach w wieku szkolnym. Mam wrażenie, że zeszyty wypełniły pewną lukę w naszym dotychczasowym kształceniu – uczą praktycznych umiejętności radzenia sobie w świecie, zaspokajają ciekawość dziecka oraz rozwijają na wielu polach. Polecam wszystkim rodzicom i nauczycielom. Warto przyjrzeć się im znacznie bliżej.

I co dla nas jest najważniejsze – książeczki uczą angielskiego … po angielsku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s