Puzzle edukacyjne – My body

Nadchodzą deszczowe i ponure poranki oraz długie wieczory. Tym samym nasze dzieci zaczną spędzać coraz więcej czasu w domu. Ja już powoli przeglądam internet i odwiedzam sklepy w poszukiwaniu edukacyjnych zabawek i książeczek. Jesień zapowiada się twórczo i kształcąco. Jestem osobą, która z wielkim zaciekawieniem przygląda się propozycjom na rynku i przyznam szczerze, że nie wszystkie spełniają moje oczekiwania. Chcę czegoś więcej niż różowych naklejek albo sztampowych książeczek, gier czy puzzli. Ostatnio jednak natrafiłam na wyjątkowe puzzle edukacyjne. Mam na myśli puzzle z serii “My World”.

Dlaczego wyjątkowe? Każdy zestaw puzzli poświęcony jest danemu tematowi. Wybrałam “My Body”. Puzzle składają się z dwóch zestawów (jeden posiadający 36, a drugi 50 elementów, w dwóch kolorach na odwrocie). Jeden obrazek po złożeniu przedstawia nasze ciało od zewnątrz (chłopiec), natomiast drugi od wewnątrz (dziewczynka). Całości dopełniają krótkie informacje i ciekawostki na temat każdej przedstawionej części ciała. Dziecko dowie się min. że nie można psiknąć przy otwartych oczach lub też że nasza dłoń zawiera 27 kości. Układając puzzle dziecko odkrywa nowe fakty i zapamiętuje szybciej dzięki takiej formie nauki. Dodatkowo, elementy z nazwami poszczególnych części ciała są osobno, a więc należy je także dopasować do opisów i miejsca, gdzie dana część się znajduje. Puzzle wykonane są z bardzo odpornej i grubej tektury, a pudełko do przechowywania puzzli wytrzymałe i innowacyjne. Puzzle dla dzieci w wieku 4-7 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że zostały stworzone przy współpracy z psychologiem dziecięcym

image image1 image2

Puzzle z serii “My World – My Body” spełniają wiele funkcji:

– rozwijają analizę i syntezę wzrokową

– uczą logicznego myślenia

– ćwiczą małą motorykę

– dostarczają wiedzy z zakresu ludzkiego ciała na odpowiednim poziomie

– zaspokajają ciekawość dziecka poprzez ukazanie ciała ludzkiego od wewnątrz

– uzupełniają strefę wizualną informacjami i ciekawostkami dopasowanymi do wieku dziecka

– poprzez nazwy poszczególnych części ciała sprawdzają wiedzę (dziecko dopasowuje nazwę do informacji)

– motywują do dodatkowych pytań i poszerzania wiedzy

– porządkują świat dziecka ukazując, że każdy człowiek ma taką samą budowę

– uczą angielskiego (do wykorzystania również przez nauczycieli języka angielskiego)

image3 image4 image5 image6 image8

Moje propozycje zabaw przy wykorzystaniu puzzli My Body:

– Zabawa 1 – Po zapoznaniu dziecka z rozmieszczeniem i nazwami części ciała, przygotowujemy elementy wyłącznie z nazwami. Na początek wybieramy tylko nazwy zewnętrznych części ciała, a w następnej kolejności wewnętrznych. Z czasem możemy oba zestawy wymieszać. Odwracamy kartoniki z nazwami i prosimy, żeby dziecko wylosowało. Odczytujemy nazwę np. hand i pytamy: Where is your hand? Dziecko wskazuje i mówi: It is my hand. Możemy kontynuować zabawę: Where is my hand? Here? Yes, it is my hand/ No, it isn’t my hand.

– Zabawa 2 – Rodzic odczytuje opisy dotyczące poszczególnych części ciała, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie, o czym jest mowa. Zalecam, żeby najpierw zacząć od np. trzech części ciała. Czytamy opisy wraz z nazwami, a później już same opisy. W miarę upływu czasu dodajemy kolejne opisy.

– Zabawa 3 – Układamy z dzieckiem wyłącznie postać chłopczyka, a następnie bezpośrednio na tym obrazku układamy postać dziewczynki, zaczynając od góry i analizując, gdzie się co znajduje np. Where is the brain? The brain is in the head / Where is the heart? The heart is in the chest / Where is the liver? The liver is in your tummy.

– Zabawa 4 – Puzzle podają nam najważniejsze części ciała, jednak nie wszystkie. To doskonały pretekst to nauki brakujących części. Mając ułożoną postać chłopca pytamy: What is it? Jeżeli dziecko nie wie, podajemy odpowiedź: It is the tummy. Następnie pytamy: Where is your tummy? Yes, it is your tummy. Możemy teraz sprawdzać jakie organy znajdują się w brzuszku spoglądając na postać dziewczynki: Let’s see what can we find in the tummy.

– Zabawa 5 – Układamy wybraną postać bez nazw części ciała. W następnej kolejności odczytujemy nazwy, a zadaniem dziecka jest dopasowanie nazwy do odpowiedniej części ciała.

Puzzle My body spełniają wiele funkcji, a co więcej możemy sami wzbogacać i urozmaicać ich przeznaczenie. Możemy porównywać postacie z atlasem, możemy wskazywać, pytać czy też rysować poszczególne części ciała. Możemy też zaproponować dziecku położenie się na wielkim brystolu i odrysowanie jego/jej konturów, a później narysowanie poznanych organów w odpowiednich miejscach wzorując się na postaci z puzzli. Nauka z tymi puzzlami to nauka związana z poznawaniem nas samych, ale również z poznawaniem angielskiego.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.